Trening skiturowy – Kopa

dnia

Może to zabrzmi nieco dziwnie, ale karkonoska Kopa wydaje się dobrym miejscem na skiturowy trening. Nawet jazda w okolicy szlaku, to zupełnie inna bajka, niż kręcenie po wyratrakowanym stoku. Jeśli zastanawiasz się gdzie, trenować na skiturach w Karkonoszach to znasz już jedno miejsce więcej.

Można pomyśleć, że narty to narty, a zjeżdża się zawsze w dół – więc po co cała filozofia. Otóż nawet najmniej ekstremalne zjazdy w nieprzygotowanym ratrakiem terenie wymagają nieco innego stylu i umiejętności. Warto najpierw wybierać łatwiejsze trasy lub pouciekać na boki przy wyciągach. Dlatego dobrym miejscem na powolne poznawanie „dzikiego” śniegu może okazać się przywyciągowy skitouring.

Górne nartostrady na Kopie w Karpaczu nie cieszą się ostatnio dobrą sławą i specjalnym zainteresowaniem ze strony gospodarujących ośrodkiem narciarskim. W Karpaczu można usłyszeć historie o wystających kamieniach, dziurach, korzeniach i kilku (nawet śmiertelnych) wypadkach, a zjazd po zamkniętej nartostradzie Liczyrzepa bywa określany jazdą na „własną nieodpowiedzialność”. Nie ma jednak co demonizować. Lepiej podejść na zimno do swoich umiejętności i popróbować na nieratrakowanej nartostradzie, kręcąc na bokach między wystającymi roślinkami. Prawda jest taka, że kiedy wybierzesz się na skiturach na świeże śniegi, to i tak będzie trudniej niż w tym miejscu, które rozjeżdżone jest przez narciarzy zjazdowych. Warto uważać oczywiście na środkowy odcinek, który jest bardziej nastromiony. Dla osób mniej wprawionych to doskonałe miejsce do poćwiczenia opadającego liścia czy ześlizgu. Tym bardziej, że na skiturach techniki te mogą się bardzo przydać przy dużym spadku stoku lub w miejscach, gdzie nie ma miejsca na szusowanie od lewej do prawej. Śnieg już sypie. Odkurz narty, weź zwierzaki i idź pokręcić się na Kopie.

kopa-1
Najwyższe partie nartostrady. Jest między czym pokręcić.
kopa-2
Bardziej stromo, ale wciąż bardzo szeroko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s