Ortovox szkoli za darmo

dnia

Jednym z najgroźniejszych czynników wywołujących lawiny jest sam człowiek. Właśnie dlatego przyswojenie podstawowej wiedzy o lawinach to zadanie dla każdego, kto wyrusza zimą w kierunku ośnieżonych szczytów. Elementarną wiedzę na temat lawin możesz zdobyć teraz od specjalistów Ortovoxa.

Trzy podstawowe czynniki, które odpowiadają za wywołanie lawiny to:

  • warunki meteorologiczne i śniegowe
  • nachylenie i rzeźba terenu
  • człowiek (a właściwiej jego obecność).

Przeglądając komunikaty lawinowe na pewno zwrócisz uwagę na to, że to do tych elementów odnoszą się biuletyny, a także same stopnie zagrożenia lawinowego. Komentarze do aktualnego stopnia zagrożenia lawinowego podają informacje na temat stabilności pokrywy, kierunku wiatru, sugerują, w jakich  miejscach mogą powstawać depozyty śniegu. Sprawdzenie aktualnego komunikatu to zupełne minimum. Przed planowaną wycieczką warto śledzić zmiany pogodowe i sytuację śniegową w dłuższej perspektywie czasu. W tym tekście nie dowiesz się, jak uczynić zimowe wypady bezpieczniejszymi, ale dowiesz się, gdzie możesz znaleźć informacje od prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie.

WIEDZA TO ELEMENT LAWINOWEGO ABC
Wiedza i podejmowanie właściwych decyzji w terenie to najlepsza droga do zachowania bezpieczeństwa w górach. Jeśli wyruszasz w góry na skiturowe wycieczki, uprawiasz freeride, wspinaczkę zimową, a nawet chodzisz zimą od schroniska do schroniska, to warto, żeby twój plecak wypełniony był lawinowym ABC, a głowa wiedzą przekazaną od fachowców. Najlepszą okazją do nauki jest oczywiście kurs lawinowy, na którym zdobywa się wiedzę i praktyczne umiejętności. Jeśli nawet na kurs wybierasz się jutro, to dziś skorzystaj z doświadczeń Ortovoxa. Za darmo i w wygodnym fotelu możesz uzyskać podstawową wiedzę.

BENEFITY ORTOVOXA
Ortovox to marka, która nie tylko produkuje renomowany sprzęt lawinowy, ale także edukuje pasjonatów outdooru. Warto przeszperać dokładniej zasoby strony internetowej Ortovxa. Możesz zacząć od kanału YouTube i po obejrzeniu trailera akcji ORTOVOX SAFETY ACADEMY zagłębić się w kolejne odcinki cyklu o lawinach.

Oprócz filmików, na stronie www.ortovox.com znajdziesz również prezentacje dotyczące lawin. Marka opracowała również bardzo przydatną w górach aplikację Ortovox Bergtouren App, którą możesz zainstalować za darmo na swoim smartfonie. Przygodę z Ortovoxem i lawinoznastwem najlepiej zacząć jednak od krótkiego i niezwykle przystępnego poradnika: Akademia Bezpieczeństwa. Przewodnik dla narciarzy skitourowych i freerideowych. Broszurę możesz przeczytać w języku angielskim na stronie niemieckiej marki. Najlepiej będzie jednak, gdy odwiedzisz stronę polskiego dystrybutora produktów Ortovox i pobierzesz poradnik formacie PDF pod tym linkiem.

ortovoxfoto
Przykładowe strony poradnika

Publikacja ta przydatna jest nie tylko osobom, które pierwszy raz mierzą się z górską zimą. To również doskonała ściąga dla prawdziwych górskich wyjadaczy, przeżywających w tym roku kolejny aktywny sezon. „Bycie przygotowanym jest najlepszym środkiem ostrożności, jaki możesz zabrać ze sobą w góry” – piszą twórcy publikacji, z którą łatwo można przyswoić i odświeżyć wiedzę. Broszura zawiera podstawowe informacje o lawinach, omawia czynniki lawinowe i edukuje w zakresie pożądanych zachowań zimą. Znajdziesz w niej informacje na temat planowania wycieczki, prawidłowego działania w terenie i postępowania w przypadku wystąpienia wypadku lawinowego.

Nie zwlekaj i zdobądź wiedzę od najlepszych specjalistów. Autorami przewodnika są Rudi Mair i Patrick Nairz z Tyrolskiego Serwisu Ostrzegania Lawinowego (Tyrol Avalanche Warning System). Pamiętaj jednak, że broszura daje tylko podstawową wiedzę. Jedynie dodatkowe ćwiczenia praktyczne, dalsze przyswajanie wiedzy o lawinach oraz długotrwale zdobywane doświadczenie pozwoli ci jeszcze bardziej minimalizować ryzyko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s